02 01 2013

ANMA GÜNLERİ, EDEBİYATI, YARIŞMA, ÖDÜL 2012

 

2012 ÖDÜLLER

/******************************************************************

 

OĞUZ TANSEL ŞİİR ÖDÜLÜ 2013

 

Kemal Özer’in “sanatsal ve siyasal kuşatmalar altındaki 1940 kuşağının ortak söyleyişler, ortak içerikler taşıyan ozanları arasında, söz konusu genel görünümün

dışına en çok çıkanlardan biri” olarak gördüğü, 1940 kuşağının lirik ve özgün sesi, Salâh Birsel’in tanımıyla: “doğa vurgunu, dağlarda duman duman ormanlardan, karlı uçurumlarda mavi sabahlardan geçip giden” OĞUZ TANSEL’i anılarda yaşatmak, devrimci kişiliğini, toplumcu düşüncelerini ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak, genç kuşakların dil duyarlılığını artırmak, yazınsal becerilerini değerlendirmek amacıyla, OĞUZ TANSEL ŞİİR ÖDÜLÜ verilecektir. 

 

Ödül, Folklor/Edebiyat Dergisi, Troya Folklor Araştırmaları Derneği ve Ankara Aydınlığı Girişimi’nin çabalarıyla gerçekleştirilmektedir.

 

Ödüle katılım koşulları: 

 

1- Ödül bu yıl şiir alanında bir yapıta verilecektir. 

2- Ödüle aday yapıtın 01.01.2012-31.12.2012 tarihleri arasında yayımlanmış kitap; yayımlanmamışsa, kitap oylumunda dosya olması gerekmektedir. Yayımlanmış yapıtlardan oluşan toplu şiirler dosyası/kitabı ile ödüle başvuru kabul edilmemektedir.

3- Ödüle son başvuru tarihi 15.01.2013’diür.(Postadaki olası gecikmeden düzenleme kurulu sorumlu değildir.)

4- Ödül, düzenleme kurulu ve seçici kurul üyeleri dışında tüm katılımcılara açıktır.

5- Ödül tek yapıta verilecektir.

6- Yapıt daha önce yayımlanmış ise 6 adet gönderilmelidir. Daha önce yayımlanmamış yapıtlar, A4 boyutunda kağıda,12 punto ve 1,5 satır aralığıyla bilgisayarda yazılmış 6 ayrı dosya biçiminde düzenlenmiş olarak kargo/posta ile gönderilecektir.

7- Katılımcı, kısa özgeçmiş, iletişim bilgileri ve bir adet fotoğrafının bulunduğu ayrı bir zarfı yapıtıyla birlikte ulaştıracaktır.

8- Ödül tutarı 2.000 TL olarak belirlenmiştir.

9- Ödüle birden fazla yapıtla başvurulabilir. Ancak ödül, tek bir yapıta verilir.

10- Ödüle katılmak için gönderilen eserler iade edilmeyecektir.

11- Ödül töreni Mayıs 2013’te yapılacaktır. Törenin kesin tarihi ileride bildirilecektir. 

12- Seçici kurul Adnan Binyazar, Eray Canberk, Refik Durbaş, Prof. Dr. Cevat Geray, İlhan Gülek ve Metin Turan’dan oluşmaktadır.

13- Başvurular şu adrese yapılacaktır: OĞUZ TANSEL ŞİİR ÖDÜL KURULU, Folklor/Edebiyat Dergisi, Konur Sokak 36/13, Kızılay, 06650 Ankara

 

Ayrıntılı bilgi için: folkloredebiyat@gmail.com odultansel@gmail.com

 

Daha onceki Oğuz Tansel Yazın Odüllerini Kazananlar:

2009 Şiir Ödülü: Ergül Çetin (Ülke Dilsiz kapanıp Yüzüstü,Edebiyat ve Eleştiri Kitaplığı).

2010 Halkbilim Ödülü: Özlem Melek Sezer (Masallar ve Toplumsal Cinsiyet, Evrensel Basım Yayın).

2011 Çocuk Yazını Ödülü: Ayfer Gürdal Ünal (Çocuk Yazınında Engelliler, Evrensel Basım Yayın).

2012 Halkbilim Ödülü: Gülsüm Cengiz (Kadınlar İçin Söylenmiştir, Evrensel Basım Yayın).

 

 

-- 
Doç.Dr.Ayşe Tansel Çetin

Yalova Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

İşletme Bölümü

Safranyolu Yerleşkesi- YALOVA 

acetin@yalova.edu.tr

Tel:   0 226 812 99 22 / 5721

 

/******************************************************************

 

ABDULLAH BAŞTÜRK’Ü ANMA GÜNLERİ,

10. İŞÇİ EDEBİYATI YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

   

 

24 ARALIK 2012 PAZARTESİ,

 

SAAT 18.30 – 20.00

2012 ABDULLAH BAŞTÜRK İŞÇİ EDEBİYATI ÖDÜLLERİNİ

KAZANANLAR KONUŞUYOR.

 

Oturum Başkanı: Şiir Erkök Yılmaz

* Dürsaliye Şahan: “Hikâye Hırsızı”

* Hüseyin Akyüz: “Yağmurda Kuş Sesleri”

* Adil Kurt: “Emeğin Çukurovası”  

- Sorular, kitap imzalama

 

 (Cumhuriyet Gazetesi Kültür Merkezi, Ahmet Rasim Sok. 14, Çankaya - Ankara)

 

 

25 ARALIK 2012 SALI

 

AÇIKOTURUM: , SAAT 16.00 – 17.30

EVRENSEL SENDİKAL HAKLAR BAĞLAMINDA

SENDİKALAR VE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ KANUNU,

ULUSAL İSTİHDAM STRATEJİSİ

                                                                      

Oturum Başkanı: Serhat Salihoğlu

*Avukat Selçuk Ertan – Hukuk Dairesi Müdürü

*Avukat Kemal Erbaşı – Toplu Sözleşmeler Daire Müdürü

* Faruk Özdemir – Eğitim Daire Müdürü

                                                                                              

 

 ÖDÜL TÖRENİ: SAAT 18.00 - 21.00

 

Sunucu: Hasan Uysal

* Erol Ekici, DİSK ve Genel-İş Genel Başkanı: “Açılış Konuşması”

* Süleyman Çelebi: “Baştürk’le Hapishanede Geçen Yıllar”

* Tuncer Uçarol: Ödül Seçici Kurulu adına konuşma

* A. Celal Binzet: “İşçi Resimleri”

* Ödül Dağıtımı, Ödül Konuşmaları

- Hüseyin Akyüz

- Adil Kurt

- Dürsaliye Şahan

* Kokteyl: 20.00 – 21.00

(Çankaya Belediyesi  Çağdaş Sanatlar Merkezi, Kennedy Cad. 4, Kavaklıdere – Ankara)

 

/******************************************************************   2012 Yunus Nadi Ödülleri’ni kazananlar

 

2012 Yunus Nadi Ödülleri’ni kazananlar belirlendi. Ödül Töreni, Cumhuriyet gazetesinin kuruluş yıldönümü olan 7 Mayıs Pazartesi günü saat 19.30'da Fulya'daki Yapı Endüstri Merkezi'nin Konferans Salonu'nda yapılacak.

2012 Yunus Nadi Ödülleri’ni kazananlar belirlendi. Bu yıl 66.’sı düzenlenen ve roman, öykü, fotoğraf, şiir, karikatür ile sosyal bilimler olmak üzere 6 dalda 7 ödülün verildiği yarışmaya 292 kişi katıldı.

Adnan Binyazar, Ahmet Cemal, Konur Ertop, Ülkü Tamer ve Tahsin Yücel’den oluşan seçici kurul “Roman”dalında Irmak Zileli’yi “Eşik” adlı yapıtıyla ödüle değer gördü. “Öykü”dalında Hikmet Altınkaynak, Metin Celal, Cemil Kavukçu, Osman Şahin ve Celal Üster’den oluşan seçici kurul ise ödülü “Hanımların Dikkatine” adlı yapıtıyla Seray Şahiner’e verdi.

“Şiir” dalında Ataol Behramoğlu, Prof. Dr. Cevat Çapan, Muzaffer İlhan Erdost, Doğan Hızlan ve Özdemir İnce’den oluşan seçici kurul, ödülün “Doğu Tabletleri” adlı yapıtıyla Hüseyin Haydar’a verilmesini kararlaştırdı.

“Karikatür” dalında Şevket Yalaz’ın yapıtına verilmesi kararlaştırılan ödülün seçici kurulunda ise Behiç Ak, Orhan Erinç, Musa Kart, Kamil Masaracı ve Tonguç Yaşar yer aldı.

“Fotoğraf” dalında Hikmet Çetinkaya, İsa Çelik, Ara Güler, Paul McMillen ve İbrahim Yıldız’dan oluşan seçici kurul, ödülün, Bülent Suberk’in yapıtına verilmesini kararlaştırdı.

“Sosyal Bilimler Araştırması” dalında Dr. Erdal Atabek, Prof. Dr.Rona Aybay, Dr. Alev Coşkun, Prof. Dr. Emre Kongar, Prof. Dr.İonna Kuçuradi ve Prof. Dr. Ahmet Mumcu’dan oluşan seçici kurul, ödülün Burak Çelik’in “Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu: Yapısal Açıdan Karşılaştırmalı Bir İnceleme” adlı yapıtı ile İsmail Arda Odabaşı’nın “Osmanlı’da Sosyalizm, Kürtçülük ve İttihatçılık”adlı yapıtları arasında paylaştırılmasına karar verdi.

Ödüller, Cumhuriyet gazetesinin 88. kuruluş yıldönümü olan 7 Mayıs Pazartesi günü saat 19.30’da Beşiktaş Fulya’daki Yapı Endüstri Merkezi’nin (YEM) Konferans Salonu’nda düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

Kaynak: 6 Mayıs 2012

 

/******************************************************************

Tepeyran’ın Ruhu Aral’ın satırlarında yaşıyor

ANKARA (AA)- Çankaya Belediyesi ile Niğde Kültür ve Sanat Platformu’nun ortaklaşa düzenlediği 2012 Ebubekir Hazım Tepeyran Roman Ödülü’ne öykü ve roman yazarı İnci Aral’ın ‘Şarkını Söylediğin Zaman’ adlı yapıtı layık görüldü.

21 Kasım 2012 Çarşamba 11:17

 

Devlet adamlığının yanı sıra romancı kimliği ile de dikkat çeken Ebubekir Hazım Tepeyran’a ait 20. yüzyılın ilk Türk köy romanı olan ‘Küçük Paşa’nın yayımlanışının 100. yıldönümü nedeniyle geçen sene ilki gerçekleştirilen ödül töreni bu yıl İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde edebiyatseverlerle buluştu. Bu yıl 31. gerçekleştirilen ve 40 ülkeden 600 yayınevinin katıldığı Uluslararası Kitap Fuarında konuklar Heybeliada Salonu’nda ‘Edebiyatın Nabzı ve Tepeyran Roman Ödülü’ adlı söyleşiye katıldılar.

İnci Aral’ın arka planında değişen bir ülke, insanlar, gençlik ve siyaset olan bambaşka bir aşkın izini sürdüğü umudun, arzunun, hüznün şarkılarla canlanan iklimini bir kez daha derinlik ve ustalıkla anlattığı ve 2011 yılında yayımladığı ‘Şarkını Söylediğin Zaman’ romanında Tahsin Yücel, Osman Şahin, Güray Öz, Hikmet Altınkaynak, Metin Celal ve Ahmet Yıldız seçiciler kurulunda yer aldılar. Ödül töreni öncesi Tepeyran’ın Küçük Paşa adlı romanından yola çıkarak köy olgusunu irdeleyen ve gelecekte yaşanabilecek tehlikeye dikkat çeken Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, ‘Dünyanın büyük bir bölümü kırlardan şehirlere göç ediyor, önümüzdeki 30-40 yıl içerisinde dünya nüfusunun yüzde 70’inin büyük şehirlerde yaşayacak olması tehdit arz etmektedir. Küçük yerleşimleri kapatan düzenlemeler bir bakıma belediyeleri de kapanma noktasına getirecektir.

Belediyelerin kapanması onların toplumsal örgütlenme deneyimlerini ortadan kaldıracak bir düzenlemeyi de beraberinde getirecek. Bu toplumsal olguyu yüzyıllar öncesinden edebiyat yoluyla bizlere sunan Tepeyran’ı bir kez daha saygıyla anıyorum. Bu büyük roman ustasının adına açılan yarışmada kendi edebiyat üslubuyla hafızalarda yer edinen sevgili İnci Aral’ı da huzurlarınızda kutlamak istiyorum’ diye konuştu.Milli Mücadeleye katkı sunan bir dönem Dahiliye Nazırı olarak görev yapan Ankara ve Niğde Valiliği’nin yanı sıra Niğde Milletvekilliği gibi devlet adamlığı görevlerini başarıyla yürüten Ebubekir Hazım Tepeyran adına yapılan söyleşide Niğde Kültür ve Sanat Platformu Başkanı Hikmet Altınkaynak, Ömer Fethi Gürer, İlter Uzel, Canan Efendigil Karatay ve Yüksel Pazarkaya köy ve Niğde kavramını Osman Şahin ve Lokman Zor ise ödül kazanan İnci Aral’ın romanını analiz ettiler.

 

/******************************************************************   Oktay Akbal’dan, “Ödüller Üstüne”

Ben yazar olmak isteyenleri yüreklendirmek gerekir diyorum. Bu alanda belli bir değerin varsa kalırsın, yoksa silinir gider, unutulursun. Kaç ödül almışsan da!..

Edebiyat, sanat, kültür, bilim dallarında ödüller, armağanlar günün konusu… Kimi zaman gazete sayfalarında gözle görülmeyecek kadar küçük yer alıyor, kimi zaman da ödül kazananın ününe göre değerlendiriliyor.

Bir yapıt ortaya koymak, önemli bir olaydır. Bir de kamu önünde beğenilmiş ve ödüllendirilmişse…

Tartışmalı bir sorundur bu ödüller!.. Örneğin, Nurullah Ataç karşıydı, ödüllerin verilmesinden hiç hoşlanmazdı. Doğrusu o yıllarda ödüller de çok değildi, şimdiki gibi…

Aramızda bu konuda tartışma çıkmıştı. Ben ödüllerin sanatta, edebiyatta çok yararlı olduğunu, olacağını yazmıştım. O ise ödül kazanmanın önemsizliğini, çok kez de ödül diye değerlendirilen yapıtların hiç de önemli şeyler olmadığını, işin içinde dostlukların, arkadaşlıkların etkin olduğunu yazmıştı.

***

Ama, ödüller var artık! Türk Dil Kurumu’nun ödülleri mazi oldu. Varlık ödülleri hâlâ yaşıyor, devletin beş yılda bir verdiği ödüller de, Yunus Nadi, Simavi daha başka, yitik yazarların, şairlerin adlarını taşıyanlar da, Orhan Kemal, Sait Faik, Naim Tirali gibi.

***

Bu yıl da iki önemli ödül olayını yaşadık. Biri yüz yıl önce yazılmış, Anadolu köylerinin yoksulluğunu anlatan “Küçük Paşa” ödülü. Türk edebiyatında ilk kez gerçeklerimizi yansıtan romanın adını taşıyan ödül… Niğdeli aydınların katkısıyla oluşan bu ödül Adnan Binyazar’a verildi. Köy olayını yüz yıl önce gözler önüne getiren bir romanın adına verilen bu ödüle en çok yaraşan yazardı, Adnan Binyazar…

***

Sevgili dostum, yakın arkadaşım Naim Tirali adına verilen ödül genç öykücülere kendilerini kanıtlamak alanında yararlı bir girişim oldu. Bu yıl Naim Tirali ödülünü iki genç yazarımız kazandı Tekin Budakoğlu’nun “Aşk Yüzleri” ile Mine Utku’nun “Sessizlik Oyunu” değerli bir jürinin oylarıyla başarılı oldular.

***

Ben ne kadar çok ödül olursa o kadar yararlı olur diyorum. Her kitap bir değerdir. Yazarları korumak, okumak, tanınmasını sağlamak için de ödüllerin çok yararı var. Ama genç bir yazara “al sana ödül” diye bir kâğıt parçası vermek olmaz! Gerekli bir armağan da yanı sıra sunulmalı…

Nurullah Ataç sağ olsaydı kızardı. En başta bana!.. Ama ben yazar olmak isteyenleri yüreklendirmek gerekir diyorum. Bu alanda belli bir değerin varsa kalırsın, yoksa silinir gider, unutulursun. Kaç ödül almışsan da!..

Yazan: Oktay Akbal – Cumhuriyet (12 Mart 2012)

Bu yazı 5 Şubat 2012’de yayımlandı. 

 

 

/******************************************************************

ABDULLAH BAŞTÜRK’Ü ANMA GÜNLERİ,

10. İŞÇİ EDEBİYATI YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

   

 

24 ARALIK 2012 PAZARTESİ,

 

SAAT 18.30 – 20.00

2012 ABDULLAH BAŞTÜRK İŞÇİ EDEBİYATI ÖDÜLLERİNİ

KAZANANLAR KONUŞUYOR.

 

Oturum Başkanı: Şiir Erkök Yılmaz

* Dürsaliye Şahan: “Hikâye Hırsızı”

* Hüseyin Akyüz: “Yağmurda Kuş Sesleri”

* Adil Kurt: “Emeğin Çukurovası”  

- Sorular, kitap imzalama

 

 (Cumhuriyet Gazetesi Kültür Merkezi, Ahmet Rasim Sok. 14, Çankaya - Ankara)

 

 

25 ARALIK 2012 SALI

 

AÇIKOTURUM: , SAAT 16.00 – 17.30

EVRENSEL SENDİKAL HAKLAR BAĞLAMINDA

SENDİKALAR VE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ KANUNU,

ULUSAL İSTİHDAM STRATEJİSİ

                                                                      

Oturum Başkanı: Serhat Salihoğlu

*Avukat Selçuk Ertan – Hukuk Dairesi Müdürü

*Avukat Kemal Erbaşı – Toplu Sözleşmeler Daire Müdürü

* Faruk Özdemir – Eğitim Daire Müdürü

                                                                                              

 

 ÖDÜL TÖRENİ: SAAT 18.00 - 21.00

 

Sunucu: Hasan Uysal

* Erol Ekici, DİSK ve Genel-İş Genel Başkanı: “Açılış Konuşması”

* Süleyman Çelebi: “Baştürk’le Hapishanede Geçen Yıllar”

* Tuncer Uçarol: Ödül Seçici Kurulu adına konuşma

* A. Celal Binzet: “İşçi Resimleri”

* Ödül Dağıtımı, Ödül Konuşmaları

- Hüseyin Akyüz

- Adil Kurt

- Dürsaliye Şahan

* Kokteyl: 20.00 – 21.00

(Çankaya Belediyesi  Çağdaş Sanatlar Merkezi, Kennedy Cad. 4, Kavaklıdere – Ankara)

 

 

191
0
0
Yorum Yaz